Wyszukaj:
Szybki Kontakt

Hurtownia cebulek kwiatowych Gardenco s.c

Zdzisław Ciążyński
Wojciech Jarczewski
Jak do nas dojechać?

Wybrane cebule kwiatowe jesienne

Sadząc cebule kwiatowe jesienne, takie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty, należy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Warto zauważyć, że im dłuższy jest okres ukorzeniania danej rośliny, tym wcześniej powinna być ona posadzona. Cebulki i bulwy posadzone we właściwym terminie na pewno odwdzięczą się nam pięknym i obfitym kwitnieniem. Rośliny cebulowe należą również do roślin wieloletnich. Wyodrębnia się je jednak z grupy bylin, ze względu na odmienną budowę i inne zasady uprawy. Poniżej znajdziecie Państwo krótki opis roślin cebulowych sadzonych jesienią, które znajdują się w naszej ofercie. Aby zobaczyć szczegóły proszę kliknąć na nazwę rośliny.

>> Cebulica

Cebulice wyglądają dobrze w każdym ogrodzie i nie mają większych wymagań glebowych. Najlepsze są stanowiska słoneczne do półcienistych, ciepłe, jasne wiosną. Gleba raczej sucha do średnio wilgotnej, próchnicza. Scilla sibirica - cebulica syberyjska zakwita już w marcu, podobnie scilla peruviana - cebulica peruwiańska, Hyazinthoides hispanica - cebulica dzwonkowata lub hiszpańska kwitnie w maju. Sadzimy od połowy września do początku listopada na głębokość 5 - 10 cm

>> Czosnek ozdobny

Allium. Rodzaj ten obejmuje bardzo wiele gatunków, ale jedynie ok. 50 z nich ma wartość dla ogrodników. Są to rośliny łatwe w uprawie, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w glebie raczej suchej do średnio wilgotnej. Wysokość w zależności od odmiany od 15-30 cm -czosnek karatawski (karataviense), czosnek złocisty (moly), poprzez odmiany wyższe 40-60 cm np. czosnek białawy (christophii), czy czosnek aflatuński (aflatunese) o wysokości 70 - 100 cm, do odmian wysokich nawet 150 cm jak czosnek olbrzymi (giganteum). Większość czosnków kwitnie w okresie maj - czerwiec. Warto dodać, że cebule czosnku ozdobnego są omijane przez polne myszy i inne gryzonie.

>> Hiacynt

Hyacinthus. Hiacynty są kwiatami barwnymi, słodko pachnącymi, zebrane w grona rozwijają się w połowie wiosny i kwitną 2-3 tygodnie. Stanowisko słoneczne, gleba żyzna przepuszczalna. Zalecany termin sadzenia: połowa września do połowy października, na głębokość ok. 15 cm w rozstawie 15-20 cm. Nadają się do uprawy w pomieszczeniach po odpowiednim schłodzeniu.

>> Krokus

Crocus. Krokus - inaczej „szafran”. Urocze, niewielkie kwiaty całkowicie do częściowo zimotrwałych. Niektóre gatunki kwitną jesienią, ale te najbardziej popularne kwitną wczesną wiosną na wysokość 10-15 cm. Stanowisko słoneczne do półcienistego. Gleba przepuszczalna ale niezbyt wymagająca. Dobrze rosną na trawnikach. Termin sadzenia: od połowy września do połowy października na głębokość 5-6 cm w rozstawie 5-10 cm. Mogą przez kilka lat pozostawać na tym samym stanowisku. Z odmiany Crocus sativus uzyskuje się drogocenną przyprawę.

>> Narcyz

Narcissus.Narcyzy przez wiele osób nazywane są żonkilami. Stanowią one nieodłączny element wiosny. Nadają się do uprawy na trawnikach, w ogrodach naturalistycznych, a odmiany karłowe również w ogrodach skalnych i pojemnikach. W zależności od odmiany kwitną od wczesnej wiosny do wczesnego lata. Większość odmian jest mrozoodporna, ale bezpieczniej jest okryć rabatę na zimę. W tym samym miejscu mogą pozostać kilka lat. Preferują stanowiska słoneczne do lekko zacienionych, glebę niezbyt ciężką, przepuszczalną, próchniczą. Zalecany termin sadzenia: druga połowa września na głębokość równą 3-krotnej wielkości cebulki.

>> Przebiśnieg

Galanthus elwesii. Przebiśnieg, zwany jest również „śnieżyczką” jest jednym z pierwszych kwiatów zwiastujących wiosnę. Kwiaty rozwijają się w lutym lub marcu. Najlepiej rośnie w suchej, wapiennej glebie lub łatwo przepuszczalnej, próchniczej – w czasie wzrostu wilgotnej. Sadzimy jak tulipany od końca września do połowy października na głębokość 6-10 cm w rozstawie ok. 5 cm. Stanowisko słoneczne do cienistego, raczej chłodne. Mogą pozostawać w tym samym miejscu przez kilka lat.

>> Puszkinia

Puschkinia. Ta niewielka, zaledwie 10-15 cm, roślinka ma duże zdolności przystosowawcze i w zasadzie każde miejsce jest dla niej odpowiednie. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, wystarczy przeciętna gleba ogrodowa najlepiej sucha do średnio wilgotnej. Stanowisko słoneczne do półcienistego. Sadzić najlepiej w dość dużej grupie na głębokość 5-8 cm od września do października. Kwitnie marzec - kwiecień. Puszkinia jest długowieczna, stopniowo może tworzyć dość duże skupiska.

>> Rannik

Eranthis. Po przebiśniegach to jeden z pierwszych kwiatów wiosennych. Potrafi zakwitnąć nawet pod topniejącym śniegiem. Błyszcząco żółte 10-15cm kwiatki pojawiają się już w lutym - marcu. Ranniki lubią słońce ale zadowolą się też stanowiskiem półcienistym, dobrze oświetlonym wiosną. Gleba średnio wilgotna. Nie tolerują gleby suchej, ciężkiej i zbitej. Głębokość sadzenia 3-5 cm.

>> Szachownica

Fritillaria. Najbardziej znaną jest fritillaria imperialis zwana też koroną cesarską. Aby mogły się dobrze rozwijać trzeba je sadzić w dość dużych odstępach. Sadzenie można rozpocząć już w sierpniu lub wrześniu na głębokość ok. 20 cm. Kwitnie maj - czerwiec. Gleba musi być bogata w składniki pokarmowe, żyzna, dobrze zdrenowana, najlepiej średnio wilgotna. Stanowisko ciepłe, nasłonecznione. Mogą przez wiele lat pozostawać na tym samym stanowisku. Nie należy ich wykopywać na zimę. Przechowywane w suchym pomieszczeniu mogą wyschnąć i nie zakwitną ponownie.

 Mniej znana jest fritillaria persica - szachownica perska o ciemno niebieskich kwiatach, które w miarę kwitnienia przebarwiają się na kolor śliwkowy. Dorasta do wysokości ok. 80 cm. Cebule wymagają zimowego okrycia.

Pięknie kwitnące są także niskie odmiany szachownic. Fritillaria meleagris - szchownica kostkowata  i fritillaria michailovkyi - szachownica michajłowskiego osiągają wysokość 20-40 cm

>> Szafirek

Muscari. Te niepozorne, dość  długo kwitnące rośliny nie mają specjalnych wymagań i nadają się zarówno na skalniaki jak i brzegi rabat kwiatowych, a także do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej rozwijają się w miejscach nasłonecznionych w glebie suchej do średnio wilgotnej. Dość szybko się rozrastają więc nie należy ich sadzić zbyt gęsto. Kwitną od kwietnia -szafirek armeński, Blue Spike (pełny) do czerwca - szafirek miękkolistny (comosum). Głębokość sadzenia 8 -10 cm. Wysokość w zależności od odmiany od 15 do 50 cm.

 

>> Śnieżnik

Chionodoxa. Ta niewysoka 15 cm roślinka tworzy kobierce gwiazdkowatych, błyszczących kwiatów. Kwitnie już na początku kwietnia. Cebule sadzimy jesienią na głębokość  ok. 8 cm. Jeśli nie będziemy jej przeszkadzać ciągłym przekopywaniem dość szybko się rozrośnie. Śnieżnikom najbardziej odpowiada  stanowisko ciepłe, słoneczne i żyzna, dobrze zdrenowana gleba.

>> Tulipan

Tulipa.Tulipany są grupą, gdzie znajdziemy największą różnorodność kształtów i barw. Od małych 10-15 cm odmian botanicznych, kwitnących najwcześniej, do wysokich 70 cm z nawet 15 cm kielichami. Kolory od śnieżno białych poprzez róże, pomarańcze, żółcie, czerwienie, do prawie czarnych. Kwiaty proste pojedyncze lub pełne jak u peonii, liliokształtne, strzępiaste lub papuzie. Preferują stanowiska słoneczne do lekko zacienionych, gleby z dobrym drenażem, przepuszczalne, nie podmakające. Mogą to być gleby cięższe, gliniaste wzbogacone materią organiczną. Zalecany termin sadzenia: koniec września do połowy października na głębokość ok. 10 cm w rozstawie 10-15 cm. Kwitną w zależności od odmiany od marca do maja. 

>> Zimowit

Colchicum. Duże, bezlistne, podobne do krokusów kwiaty zakwitają niedługo po posadzeniu we wrześniu lub w październiku. Liście pojawiają się dopiero na wiosnę. Potrafią wypuścić pąki zanim jeszcze zostaną wsadzone  do ziemi. Bulwy zimowita umieszczamy na głębokości ok. 10 cm w odstępach ok. 15 cm.