Wyszukaj:
Szybki Kontakt

Hurtownia cebulek kwiatowych Gardenco s.c

Zdzisław Ciążyński
Wojciech Jarczewski
Jak do nas dojechać?

Wybrane cebule kwiatowe wiosenne

Sadząc cebule i bulwy należy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Warto zauważyć, że im dłuższy jest okres ukorzeniania danej rośliny, tym wcześniej powinna być ona posadzona. Gdy posadzimy cebule kwiatowe wiosenne we właściwym terminie na pewno odwdzięczą nam się pięknym i obfitym kwitnieniem. W dobrej glebie ogrodniczej powinny się znaleźć 3 niezbędne dla roślin pierwiastki: azot, który pobudza wzrost liści i pędów, fosfor, który warunkuje kiełkowanie nasion i rozwój korzeni oraz potas, który jest niezbędny do zawiązywania się kwiatów i owoców, wzmacnia odporność na choroby. Dobrze odżywione rośliny, które rosną w odpowiednich warunkach łatwiej opierają się szkodnikom i chorobom niż te, które walczą o przetrwanie w ubogiej glebie. Poniżej prezentujemy krótkie opisy roślin z naszej oferty. Aby zobaczyć szczegóły proszę kliknąć nazwę.

>> Begonia bulwiasta

Begonia. Znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach, skrzynkach zaokiennych. Kwitną od wczesnego lata do połowy jesieni. Preferują glebę obojętną do lekko kwaśnej i stanowisko zacienione, ale znoszą też słoneczne. Odmiany wielkokwiatowe - grandiflora, fimbriata, marmorata, picotee osiągają wysokość ok. 30 cm. Odmiany zwisające - cascade do 1 m. Wysadzać do doniczek, skrzynek wczesną wiosną.

>> Dalia

Dahlia. Dalie zwane też georginiami to krzaczaste, bulwiaste byliny. Są niekłopotliwe w uprawie. Kwitną całe lato aż do jesiennych przymrozków. Znakomicie nadają się na rabaty i na kwiat cięty, a odmiany karłowe również do pojemników na tarasy i balkony. Znajdziemy tu różnorodność kwiatów, kolorów i wielkości od małych, drobnych pojedyńczych i anemonowych poprzez wyższe pomponowe i rabatowe do bardzo wysokich dekoracyjnych i kaktusowych. Wysokie odmiany wymagają palikowania.   Preferują glebę przepuszczalną, żyzną i słoneczne stanowisko. Do gruntu najlepiej wysadzać w maju na głębokość 8-10 cm. Dalie nie są odporne na mróz dlatego przed zimą trzeba je wykopać.

>> Dziwaczek

Mirabilis jalapa. Bulwiasta bylina o pachnących kwiatach. Sadzimy w dowolnej żyzne przepuszczalnej glebie, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Stanowisko słoneczne, najlepiej osłonięte. Kwitnie lipiec - wrzesień. Osiąga wysokość do 1 m. Nie jest odporny na mróz. Lepiej wykopać przed zimą i kłącze przechować w torfie.

>> Eucomis

Zwany takżę lilią ananasową. Jest rośliną cebulową o bardzo atrakcyjnym i długo kwitnącym kwiatostanie. Pochodzi z Afryki Południowej i w naszych warunkch klimatycznych nie zimuje w gruncie. Kwitnie lipiec - sierpień na wysokość ok. 40 cm. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby. Sadzimy wczesną wiosną na głębokość ok. 10 cm.

>> Frezja

Fressia. Uprawiana w ogrodach i szklarniach głównie ze względu na piękne, pachnące kwiaty. Popularna jako kwiaty cięte. Kwitnie wiosną i wczesnym latem na wysokość ok. 30 cm. Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna. Sadzimy wczesną wiosną na głębokość ok. 5-6 cm.

>> Gloksynia

Właściwa ich nazwa to sininga. Jest to bulwiasta bylina wrażliwa na mróz. Polecana głównie do doniczek i skrzynek balkonowych. Osiąga wysokość ok. 30 cm. Ciepłolubna. Lubi wilgotne powietrze, glebę torfiastą, wilgotną, ale niezbyt mokrą. Światło rozproszone, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Sadzić wczesną wiosną.

>> Hippeastrum

Hippeastrum. Inaczej  zwartnica. Rośliny cebulowe, uprawiane z powodu wielkich, lejkowatych i bardzo dekoracyjnych kwiatów. Często niewłaściwie nazywane AMARYLIS. Do zakwitnięcia potrzebują dużo światła. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, stąd w naszym klimacie poleca się ją głównie do uprawy doniczkowej i szklarniowej. Wielkokwiatowe mieszańce sadzimy od jesieni do wczesnej wiosny do doniczek o średnicy ok. 5 cm większej od średnicy cebuli, tak aby przynajmniej 1/3 lub nawet połowa cebuli pozostała ponad powierzchnią ziemi. W czasie kwitnienia dobrze jest zasilać roślinę nawozem i utrzymywać wilgotność. Po przekwitnięciu zaleca się przesadzić do większej doniczki ze świeżą ziemią lub wysadzić do ogrodu na okres wiosny - lata zasilając przerobionym obornikiem. Wyjąć najpóźniej we wrześniu tak aby po 2 - 3 miesiącach wysadzić ponownie.

>> Ismena

Hymenocallis. Inaczej błonczatka. Roślina cebulowa o bardzo oryginalnych, dekoracyjnych i silnie pachnących kwiatach. Może być uprawiana w szklarni, na rabacie ogrodowej, ale również w doniczce jako roślina pokojowa. Stanowisko słoneczne, osłonięte, gleby żyzne, próchnicze i dość wilgotne. Okres kiwtnienia czerwiec - sierpień. Wysokość ok. 80 cm. Sadzenie kwiecień - maj na głębokość ok. 10cm. Cebule wykopujemy jesienią.

>> Jaskier

Ranunculus. Małe bulwy korzeniowe tzw. pazurki sadzimy na wiosnę na głębokość 4 - 8 cm. Stanowisko słoneczne do lekko zacienionego. Gleba żyzna, próchniczo-gliniasta, przepuszczalna, wilgotna. Kwitną czerwiec - lipiec na wysokość 40 - 60 cm.

>> Kalijka

Zantedeschia, kalia. Ze względu na bardzo atrakcyjne kwiaty a także liście popularna jako kwiat cięty. Dobrze się prezentuje na rabatach i brzegach  oczek wodnych, może też rosnąć w domu w doniczce. Lubi stanowiska jasne, ciepłe, słoneczne ale znosi też lekkie zacienienie. Gleba żyzna, wilgotna ale nie mokra. Wysokość 30 - 40 cm.Nie zimuje w gruncie. 

>> Kanna

Canna. Inaczej paciorecznik. Silne, okazałe byliny kłączowe. Najpopularniejsze są odmiany o liściach zielonych lub brązowych. Wymagają ciepłego, słonecznego stanowiska i próchniczej, wilgotnej gleby. Kanny są wrażliwe na mróz. Do gleby wysadzamy je dopiero w drugiej połowie maja. Ze względu na długi okres wzrostu wcześniej należy je wysadzić do skrzynek lub doniczek (luty - marzec). Egzotyczne kwiaty pojawiają się w połowie lata. Może dorastać do 150-160 cm, a ozdobne, duże liście mogą mieć długość nawet 60 cm. Odmiany karłowe są niższe ok 50-70 cm. Kłącza należy wykopać przed zimą i przechować w torfie

>> Krokosmia

Crocosmia lub montbrecja, zwana także cynobrówką. Uprawiana ze względu na jaskrawo wybarwione kwiaty. Kwitnie latem. Wymaga przepuszczalnej gleby i otwartego, słonecznego stanowiska. Wysokość - w zależności od odmiany od 60 do 100 dm

>> Liatria

Liatris. Latem tworzy pierzaste kłosy różowofioletowych lub białych kwiatów. Kwitnie późnym latem na wysokość ok. 60 cm. Lubi słońce i przepuszczalną glebę. Częściowo zimotrwała.

>> Lilia

Lilium. Byliny cebulowe o wzniesionych pędach zakończonych na szczycie kilku lub nawet kilkunastoma kwiatami. Piękne, pełne przepychu kwiaty mają różne kształty i kolory. Wśród odmian znajdziemy lilie azjatyckie, orientalne, longiflorum, martagon (złotogłów),  candidum, trąbkowe, tygrysie i krzyżówki LA, LO, OT. Kwitną w zależności od odmiany od maja do sierpnia. Okres wegetacji od 11 tygodni - głównie odmiany azjatyckie, do 17-19 tygodni - trąbkowe. Lilie mają duże wymagania. Preferują gleby żyzne, próchnicze, lekko wilgotne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego (ph 5,5 - 6,5). Stanowisko słoneczne do lekko zacienionego. Sadzenie koniec września - początek października lub marzec-kwiecień na głębokość 2,5 do 3x wielkości cebuli (ok. 10 cm). Przed posadzeniem cebule warto zaprawić.

>> Mieczyk

Gladiolus. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Gleba próchnicza, żyzna, zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Najlepszy termin sadzenia to koniec kwietnia lub początek maja. Sadzenie na głębokość 8-10 cm. Kwitną lipiec - sierpień. Przed posadzeniem cebule należy zaprawić. Mieczyki nie zimują w gruncie dlatego przed zimą (IX-X) należy je wykopać, oczyścić i osuszyć. Przechowywać w przewiewnym miejscu w temp. kilku stopni. Mogą być przysypane suchym torfem lub wiórami. 

>> Pustynnik

Eremurus. Zwany też Igłą Cleopatry. Bylina uprawiana z powodu okazałych kwiatostanów złożonych z niewielkich, gwiazdkowatych kwiatów. Osiągają średnią wysokość 120-150 cm a odmiana robustus może osiągnąć w sprzyjających warunkach nawet ponad 2 m. Sadzić możemy  zarówno wiosną jak i jesienią . Głębokość sadzenia w zależności od wielkości kłącza ok. 8-10 cm. Lubi glebę żyzną, suchą o dobrym drenażu. Pustynniki są mrozoodporne ale mają tendencję do szybkiego podejmowania wzrostu na wiosnę dlatego przed zimą stanowisko należy okryć.

>> Zawilec

Anemone. Niewielkie, wdzięczne kwiaty bardzo odporne na niekorzystne warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych w żyznej, przepuszczalnej, próchniczej glebie o umiarkowanej wilgotności. Wysokość ok. 20 cm. Sadzimy zarówno wiosną (kwiecień-maj) jak i jesienią (wrzesień - październik) na głębokość ok. 5 cm. Nie są w pełni mrozoodporne i na zimę wymagają okrycia.